Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >
Contabilitate PFA
Thread poster: Georgeta Tosa
Delia Georgescu
Delia Georgescu  Identity Verified
Romania
Local time: 23:39
English to Romanian
+ ...
Cum/pe ce bază vă deduceţi deplasările în străinătate? Dec 7, 2008

Cum am tot felul de discuţii cu contabila mea despre decontarea cheltuielilor de deplasare, aş fi curioasă să aflu de la voi cum procedaţi cu aceste cheltuieli. Mie mi se pare depăşită pretenţia de a avea o ştampilă de la un partener pe ordinul de deplasare. Cum procedaţi voi?

O săptămână frumoasă,
Delia


 
contabilitate pfa Sep 7, 2010

Cum se complecteaza declaratile la somaj sanatate pensi?
De unde se ia veniturile?


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 23:39
Romanian to English
+ ...
Declaratii Sep 7, 2010

Cecilia_Cecilia wrote:

Cum se complecteaza declaratile la somaj sanatate pensi?
De unde se ia veniturile?


DeclaraŢIle nu se complECTează, nici pentru penSI.
Se completează declaraţiile, la somaj, sănătate, pensii.

Eu am luat de pe site-ul lor formularele, şi le-am trimis prin poştă. La casa de asigurări de sănătate m-am deplasat personal.


 
Alina - Maria Chiteala
Alina - Maria Chiteala  Identity Verified
Romania
Local time: 23:39
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
Strainatate Sep 8, 2010

Eu nu am stampile si asta e. I-am zis contabilei sa le bage asa si voi vedea la control. Nemtii cand au auzit de stampila s-au uitat la mine de parca picam de pe luna. Nici pe contract nu am stampila. De unde sa scot pe delegatie ...

 
cine ma poate ajuta de unde se iau veniturie pt complectarea declaratiilor de somaj, cas ,sanatate d Sep 8, 2010

somaj cas sanatate .din iurnalul de incasari si plati sau din decizile de impunere pe 2010

 
declaratii pfa Sep 8, 2010

am fost la somaj si mia spus ca venit se ia din declaratia de impunere de la sfarsitul anului ,la pensi au spus ca venitu se ia din jurnalul de incasari si plati.venit minus cheltuieli egal venit si la el se aplica coeficientul.

 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 23:39
Italian to Romanian
Declaraţii PFA Sep 8, 2010

Informaţii cu privire la OUG nr. 58/2010 pe firul dedicat http://www.proz.com/forum/romanian/174070-noutăţi_fiscale_şi_pentru_piaţa_traducerilor-page9.html

 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 23:39
Romanian to English
+ ...
Foarte bun program contabilitate pt PFA, plătitori sau neplătitori TVA Sep 22, 2010

Dragi colegi,

am descoperit un progrămel gratuit foarte bun pentru nevoile contabiliceşti ale PFA. Se numeşte Saga şi se poate descărca de pe site-ul lor (varianta pentru contabilitate în partidă simplă).
L-am încercat cu câteva înregistrări, cu facturi către străini şi către clienţi din ţară, cu încasări din ţară etc. Cu puţină atenţie, e foarte uşor de utilizat.
Poate factura, iar intrările-ieşirile se introduc o singură dată (atât factu
... See more
Dragi colegi,

am descoperit un progrămel gratuit foarte bun pentru nevoile contabiliceşti ale PFA. Se numeşte Saga şi se poate descărca de pe site-ul lor (varianta pentru contabilitate în partidă simplă).
L-am încercat cu câteva înregistrări, cu facturi către străini şi către clienţi din ţară, cu încasări din ţară etc. Cu puţină atenţie, e foarte uşor de utilizat.
Poate factura, iar intrările-ieşirile se introduc o singură dată (atât facturile, cât şi documentele de plată - pentru cei neplătitori de TVA, bănuiesc că doar documentele de plată), după care generează singur toate declaraţiile, adică registrul-jurnal de încasări şi plăţi plus declaraţiile 390, 394, 300 (decontul tva) şi toate celelalte necesare pentru a ne îndeplini obligaţiile de raportare fiscală.
Poate genera şi diverse rapoarte despre clienţi şi alte situaţii.
La prima vedere, îmi satisface toate nevoile contabiliceşti Vi-l recomand călduros.

Annamaria
Collapse


 
Irina Lazarescu
Irina Lazarescu  Identity Verified
Romania
Local time: 23:39
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
Saga Sep 29, 2010

Am lucrat cateva luni cu Saga. Atentie la salvarea ( parca are atat format pdf cat si excel ) situatiilor lunare in alt folder (eventual o arhivare pe CD/ DVD/ harddisk mobil).
Eu am avut probleme cu calculatorul si la dezinstalare/ reinstalare am pierdut toate datele din lunile respective . Asa ca am luat situatia contabila de la inceput.
Alti nervi, alta distractie!


 
Ioan-Ioan
Ioan-Ioan
Local time: 23:39
PFA pentru proiectare Jun 17, 2012

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva sfaturi si recomandari, cu privire la infiintarea PFA pentru proiectare in domeniul constructiilor. Ce acte si/sau documente i-mi trebuiesc la infiintare ?, Cum tin contabilitatea ? Trebuie si aviz favorabil de la asociatia de locatari unde am domiciliul ? Trebuie sa platesc ceva la CAS , pensii, somaj, etc. ....? Multumesc anticipat pt ajutor !!

 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 23:39
Romanian to English
+ ...
Ioan-Ioan: Adresaţi-vă Registrului Comerţului Jun 17, 2012

Ioan-Ioan wrote:

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva sfaturi si recomandari, cu privire la infiintarea PFA pentru proiectare in domeniul constructiilor. Ce acte si/sau documente i-mi trebuiesc la infiintare ?, Cum tin contabilitatea ? Trebuie si aviz favorabil de la asociatia de locatari unde am domiciliul ? Trebuie sa platesc ceva la CAS , pensii, somaj, etc. ....? Multumesc anticipat pt ajutor !!


Acesta este un forum dedicat traducătorilor, nu avem de unde şti procedurile de înregistrare pentru toate domeniile de activitate.


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 23:39
English to Romanian
Contribuţii sociale Jul 26, 2012

Dragi colegi,

Eu sunt cam aeriană, aşa, şi nu sunt la curent cu modificările legislative. Astăzi m-am prezentat la Administraţia Financiară de care aparţin, pentru a-mi plăti impozitul efectiv pe 2011 şi impozitul anticipat pe 2012.

1. Nu l-am putut plăti decât pe cel anticipat pe 2012, pentru că nu au fost încă emise deciziile de impozitare pe 2011, acest lucru întâmplându-se doar din noiembrie 2012 încolo. De aşa ceva nu ştiam până acum, să se
... See more
Dragi colegi,

Eu sunt cam aeriană, aşa, şi nu sunt la curent cu modificările legislative. Astăzi m-am prezentat la Administraţia Financiară de care aparţin, pentru a-mi plăti impozitul efectiv pe 2011 şi impozitul anticipat pe 2012.

1. Nu l-am putut plăti decât pe cel anticipat pe 2012, pentru că nu au fost încă emise deciziile de impozitare pe 2011, acest lucru întâmplându-se doar din noiembrie 2012 încolo. De aşa ceva nu ştiam până acum, să se emită deciziile de impunere aşa de târziu, păi când mai apuci să plăteşti?

2. Am aflat că trebuie să plătesc cât de repede 553 de lei = contribuţii Sănătate. Am întrebat expres dacă, având şi contract de muncă la o anumită firmă, şi asta de mult, mai trebuie să plătesc Sănătatea şi în calitate de PFA. Cică da, obligatoriu. Ei, de asta nu ştiam, ştiam că, dacă eşti şi angajat, plăteşti o singură dată, respectiv în calitate de angajat. Când s-a modificat legea?

3. Nu figurez cu restanţe pentru plata contribuţiei pentru Pensii, deşi nu am plătit niciodată contribuţie pentru Pensii.

4. De Şomaj iar nu ştiu nimic, este contribuţie separată sau intră în Sănătate/Pensii?

Mă puteţi lămuri?

Mulţumesc.
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 23:39
English to Romanian
Contribuţii sociale - răspuns pe scurt Jul 26, 2012

Serenity wrote:

1. Nu l-am putut plăti decât pe cel anticipat pe 2012, pentru că nu au fost încă emise deciziile de impozitare pe 2011, acest lucru întâmplându-se doar din noiembrie 2012 încolo. De aşa ceva nu ştiam până acum, să se emită deciziile de impunere aşa de târziu, păi când mai apuci să plăteşti?


Aşa este, pe la sfârşitul anului apare. Uneori am primit-o în septembrie, alteori chiar în decembrie. Termenul de plată este trecut pe decizia respectivă şi este destul de lejer, stai liniştită (dacă nu mă înşel, că n-am o decizie la îndemână, era de 60 de zile de la primirea deciziei).

2. Am aflat că trebuie să plătesc cât de repede 553 de lei = contribuţii Sănătate. Am întrebat expres dacă, având şi contract de muncă la o anumită firmă, şi asta de mult, mai trebuie să plătesc Sănătatea şi în calitate de PFA. Cică da, obligatoriu. Ei, de asta nu ştiam, ştiam că, dacă eşti şi angajat, plăteşti o singură dată, respectiv în calitate de angajat. Când s-a modificat legea?


Nu s-a modificat nimic. Este aşa, obligatoriu, de când hăul. Contribuţiile la sănătate se plătesc atâta la sută din toate veniturile, doar cele la pensii se plătesc doar la funcţia de bază. Plăteşte contribuţia cât poţi de repede şi după aceea mergi să-ţi calculeze penalităţile, la care eventual poţi să mai amâni plata, dar asta întrebi la ghişeul respectiv.

3. Nu figurez cu restanţe pentru plata contribuţiei pentru Pensii, deşi nu am plătit niciodată contribuţie pentru Pensii.


Probabil din cauză că ai fost şi angajată la o firmă care ţi-a plătit contribuţia la pensii, nu mai plăteşti şi ca PFA.

4. De Şomaj iar nu ştiu nimic, este contribuţie separată sau intră în Sănătate/Pensii?


Din câte ştiu, contribuţia la şomaj are acelaşi regim ca şi cea pentru pensii.


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 23:39
English to Romanian
Mulţumesc Jul 26, 2012

Maria, mulţumesc!

Acum vreo doi ani, parcă, citisem pe un alt forum că nu se plăteşte de două ori, de asta reţinusem că nu am de plătit.

553 de lei cu totul, cred, mi-au spus că am multe penalităţi, dar nu mi-au spus şi altceva de plată în afara acestei sume.

Din păcate, nu îmi permit să plătesc acum, pentru că am pierdut o sumă mai mare din cauza unor probleme de sănătate ale copilului şi sunt "descoperită".


 
cristinacb (X)
cristinacb (X)
Romania
Local time: 23:39
French to Romanian
+ ...
despre contributii Aug 31, 2012

Buna seara,

Si pe mine mă intereseaza problema contributiilor la sănătate etc.

Am mers de curand la Casa de Pensii si mi s-a spus că, dacă sunt angajată la o anumită firmă, nu trebuie plătită contributia la ei (aşa cum ştiam şi de mai demult). Dacă venitul nu depăşeşte plafonul (ceva peste 8.000) pentru anul trecut, nu esti obligat să platesti această contributie, chiar dacă nu ai carte de munca (CIM) in alta parte.

Am ajuns şi C.A.S (
... See more
Buna seara,

Si pe mine mă intereseaza problema contributiilor la sănătate etc.

Am mers de curand la Casa de Pensii si mi s-a spus că, dacă sunt angajată la o anumită firmă, nu trebuie plătită contributia la ei (aşa cum ştiam şi de mai demult). Dacă venitul nu depăşeşte plafonul (ceva peste 8.000) pentru anul trecut, nu esti obligat să platesti această contributie, chiar dacă nu ai carte de munca (CIM) in alta parte.

Am ajuns şi C.A.S (sănătate) de curand şi am inteles că, daca am contract (CIM) cu o firmă, trebuie să plătesc doar un anumit procent din venitul estimat, iar dacă nu sunt angajată in altă parte, trebuie să plătesc procent din venitul brut (bănuiesc min pe economie) (probabil suma cerută lui Serenity).

Pentru problema contributiilor există un articolal interesant şi util pe avocat.net. Insă pentru contribuţia la sănătate, tot nu mi-e foarte clar, incă (sau nu mă bucură concluzia ...)

Mai căutăm lămuriri...
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Contabilitate PFA






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »